Jdi na obsah Jdi na menu

NEWSLETTER VÁNOCE 2014 - DÁREK, KTERÝ SE NEMUSÍ BALIT

23. 12. 2014

claire-christmas-tree.jpg"Jednoho prosince jsem u snídaně poprosil děti, aby mi napsaly seznam toho, co by chtěly k Vánocům. Byl jsem hodně zaneprázdněný, měl jsem toho hodně v práci a nechtěl jsem ztrácet čas v obchodech. Rád jsem jim koupil, co chtěly, ale neměl jsem čas přemýšlet nad tím, co by se jim líbilo."

Ten muž byl velmi rozrušený, když mi tohle vyprávěl. Byla jsem v jednom velkém obchodním centru v Dublinu, když mě tento muž poznal, přišel ke mně a zeptal se mě, jestli mi může říct svůj příběh.

"Když jsem je poprosil, aby mi sepsaly seznam, můj jedenáctiletý syn a třináctiletá dcera mi odpověděli jen 'Tati, my nechceme žádné dárky k Vánocům, my jen chceme, aby sis s námi užil den. Chtěli bysme jít společně do kostela a smát se u toho, když budeme pomáhat s večeří' a můj syn ještě dodal 'A já bych s tebou chtěl hrát fotbal.'"
Ten muž přiznal, že tohle ho rozzlobilo, neměl na to čas. Řekl tedy svým dětem "Prostě si napište seznam!"

Jeho děti se na něj podívaly a jeho dcera řekla "Tati, my pro tebe máme dárek, který se nemusí balit."

Řekl, že tato věta mu utkvěla v hlavě, ale že do Vánoc na ni zapomněl.

Jak tam ten muž stál a mluvil na mě, andělé na chvíli upoutali mou pozornost k jednomu páru dvou starších lidí, kteří stáli u vstupu do obchodního centra, drželi se za ruce a láskyplně se na sebe dívali. Andělé mi dovolili, abych zaslechla, co si říkají, a já jsem okamžitě věděla, co je ten "dárek, který se nemusí balit".

Ten muž mi řekl, že ráno o Vánocích byla pod stromečkem spousta dárků. Jeho syn měl z nich radost, ale podíval se na něj a řekl mu "Tati, my jsme ti říkali, že nechceme žádné dárky", vrhl se mu kolem krku a řekl "Mám tě rád."

Ten muž zazářil na celý obchoďák, když mi řekl "Byl to ten nejkrásnější dárek, který jsem kdy v životě dostal." Stáli jsme tam a oběma nám tekly slzy. Jsem dojatá i teď, když o tom píšu.

Řekl mi, že uběhlo už několik let od té doby, kdy naposledy řekl svému synovi nebo své dceři přímo ta slova "Mám tě rád." Řekl mi, že jim to říkával, když byli malí, ale že pak, když byli větší, mu to už nepřišlo tak vhodné - a nakonec si odvykl to říkat úplně.

Řekl mi, že si teď uvědomil, že dávání dárků nenahradí to, že svým dětem řekne, že je má rád, a že když s nimi tráví čas a dělá to, co je baví, je to mnohem hodnotnější než jakýkoliv dárek, který může koupit v obchodě.

Vánoce nejsou o hmotných věcech - jsou o tom, abychom projevili lásku lidem kolem nás a užívali si společných vzácných chvil spolu. Pamatujte na to, až si začnete dělat starosti s tím, že pro někoho nemáte dárek, nebo že se vám úplně nepovedl bramborový salát. A využijte tyto Vánoce k tomu, abyste darovali dárek, který se nemusí balit, a řekněte ta slova "Mám tě rád" lidem, na kterých vám záleží.

Modlím se za vás všechny tyto Vánoce, abyste měli klid v srdci a aby se tento klid přenesl i do nového roku.

Lorna