Jdi na obsah Jdi na menu

LORNA BYRNE - ROZHOVOR V RÁDIU TODAY FM S RAYEM D'ARCY Z 6.2.2012

19. 2. 2012

lorna-and-ray.jpgDobré ráno, Lorno.

Dobré ráno, Rayi.

Lornu už jsme tu měli, když vyšly její předchozí dvě knihy. Její nová kniha se jmenuje ANDĚLSKÉ POSELSTVÍ NADĚJE. Je jiná než ty předchozí dvě, protože ty byly životopisné.

Ano, je to tak.

A tahle je jaká?

Je víc o lidech, kteří to budou číst. Jmenuje se Andělské poselství naděje, protože jsem si všimla, že tolik lidí ztratilo naději, a protože lidé bojují s tím, aby si jí udrželi. Ale musíme si pamatovat, že všichni potřebujeme naději, protože nám dává odvahu a sílu. A potřebujeme naději, abychom mohli věřit, že máme budoucnost. A my máme budoucnost.

Ve své první knize Andělé v mých vlasech vyprávíš svůj životní příběh, kdy jsi od útlého dětství viděla anděly.

Ano, vidím je fyzicky. Musím se smát, jak tě vidím sedět na té židli, a celé ráno jsem viděla anděly, jak stojí v té čekací místnosti, a každý si tam chodí dělat čaj, a pozoruji i anděly tady, protože jsem vždycky trochu nervózní a…

Takže oni na tebe dávají pozor?

Ano, dávají na mě pozor a já se soustředím na tebe a oni mě trochu rozptylují. Vidím je fyzicky, je to pro mě normální a přirozené.

Nechci být ošklivý, ale můžeš jim říct, aby šli pryč? Alespoň dokud neskončí tenhle rozhovor? (smích)

Oni nikdy neodchází, bohužel (smích).

Jen abychom osvěžili lidem paměť. Zvláštní věc se stala, když jsi tu byla poprvé. Byla jsi v Late Show (oblíbený irský pořad) a viděla tě spousta lidí a měli jsme malý rozhovor a někdo mi řekl „Nedělej si o té paní žádnou představu, dokud si nepřečteš tu její knihu.“ Měl jsem jet zrovna na dovolenou a plánoval jsem si jí tam přečíst, ale zapomněl jsem si jí koupit. A když jsem seděl u baru na Gran Canarii, byl tam pár z Irska, s kterýma jsem se začal u piva bavit, a padlo tam tvoje jméno. Ta žena zrovna dočetla tvojí knihu a dala mi jí, takže jsem si jí mohl přečíst, ještě než jsem se vrátil zpátky. Ty bys určitě řekla, že to byla práce andělů, je to tak?

Řekla bych, že to byla práce Boha a andělů, kteří se snažili tě přimět více věřit a pomoct ti v tvém životě.

Víš, protože já nevěřím v Boha. Tak co bys mi řekla? Co by o mě řekli andělé?

Oni mi říkají, že máš víc víry, než si uvědomuješ. Jenom to říkáš kvůli tomu, co se stalo v tvém životě. Ale jsi stejně hladový a žíznivý jako všichni ostatní. Nezáleží na tom, jestli věřít nebo ne, protože každá lidská bytost má anděla strážného, a já je vidím každý den, i tady. Vidím strážného anděla u vás všech, i u všech lidí na ulici, nehledě na jejich náboženství, nehledě na to, jestli jsou dobří nebo špatní, nebo jestli věří nebo nevěří. Takže je to vlastně jedno, ať se ti to líbí nebo ne, obávám se, že máš svého strážného anděla, stejně jako máš duši.

Takže kromě strážných andělů jsou ještě andělé učitelé, andělé naděje..

Ano.

Hmm, ale jedna zajímavá věc, která mě nedávno rozesmála, je začátek deváté kapitoly. „Dva nezaměstnaní andělé vystoupili z fronty, lidí čekající na podpis a zamávali na mě, abych si jich všimla. Takže existují i nezaměstnaní andělé?

Ano, říkám jim nezaměstnaní andělé. Je to, jako by je Bůh vyléval proudy na Zem. Vždycky jsem viděla nezaměstnané anděly, jak jim říkám. Každý má svého strážného anděla, ale kolem jsou vždy ještě nezaměstnaní andělé, kteří se také snaží pomoct. Nevím, proč nám Bůh dává tolik andělů, i když určitým způsobem tomu rozumím. Je to proto, že je potřebujeme. I já sama jsem se přesvědčila, že bez nich nemůžeme skoro nic. Možná si neuvědomujeme, že existují, a nevnímáme je, ale už si nemyslím, že bychom fyzicky mohli cokoliv dělat bez jejich pomoci. Já vím, že to zní neobvykle.

Ano, to zní. Kde je pak svobodná vůle?

Oni jí nikdy nepřekročí. Vždycky můžeme říct NE. I já jsem mohla odmítnout, když jsem začínala psát svou první knihu, ale neodmítla jsem.

Vlastně andělé ti řekli, abys napsala tu knížku, že?

Ano, byla jsem ještě malé dítě, když mi to řekli. A pak, když jsem byla starší, a vdala se, anděl Michael mi řekl „Blíží se čas, kdy začneš psát.“ A já neuměla ani číst, ani psát, to je důležité si pamatovat. Jen jsem se mu vysmála a řekla, jak může Bůh očekávat, že napíšu jen jednu knihu, když neumím psát a číst. Ale on řekl: „Bude ti poslaná pomoc.“ A opravdu, můj život je jeden velký zázrak v tomto ohledu. Pomoc přišla pokaždé.

Potkáváš hodně lidí na autogramiádách a oni se na tebe obrací s prosbou o pomoc. Cítíš někdy na sobě tlak?

No, byla bych strašně ráda, kdybych mohla světu pomoct víc, než pomáhám teď. Ale vím, že tím, o co mě Bůh a andělé požádali, abych dělala, pomáhám lidem. Vrací jim to zpět naději a víru, mění jim to životy. Lidé ke mně chodí a říkají mi „Zachránila jsi mi život.“

Lidé ti tohle opravdu říkají?

Ano!

V jakém smyslu? V jakém smyslu jsi jim zachránila život?

Někdy přijdou a řeknou mi, že jsem jim pomohla v manželství. Nebo že dřív dělali špatné věci. Někdy zase chtěli a pokusili spáchat sebevraždu, ale pak jim to otevřelo oči a uvědomili si, že život je důležitý a prozřeli. Lidé se otevřeli a uvědomili si, že smysl života bude trochu hlubší a že život je vzácný. Tolika možnými způsoby.

Setkala jsi se někdy s někým jiným, kdo vidí anděly?

Ne.

Nikdy?

Nikdy. Nikdy jsem nepotkala nikoho, kdo by viděl anděly fyzicky tak, jak je vidím já. Možná v meditaci je vidí nebo si je dokáží představit, ale jinak ne.

Proč si myslíš, že jsi byla vybrána ty, abys je viděla.

Opravdu to nevím, Rayi. Nemám sebemenší tušení. Jsem jen obyčejný člověk.

No právě že nejsi! (smích) Vidíš anděly a neznáš nikoho jiného, kdo by je viděl, takže nejsi obyčejný člověk.

Já se považuju za obyčejnou, a stejně tak považuji svůj život za obyčejný. Ale je to můj život, jako ty máš svůj. Život je velmi důležitý a o tom píšu v té nové knize.

Když jsem si přečetl tvou první knihu, myslel jsem si, že možná trpíš schizofrenií a vidíš věci, a řekl jsem ti to během našeho prvního rozhovoru. Pamatuješ si, co jsi mi na to odpověděla?

Jo, pamatuju si to. (smích)

Tak mi to řekni. Protože klasické příznaky schizofrenie jsou, že má člověk halucinace a vidí a slyší věci, které nejsou.

Nevím, jak mám na to odpovědět. Pro mě je to prostě normální a přirozené. Vidím je fyzicky, jako vidíš ty lidi na ulici. Když půjdeš ven a uvidíš na ulici lidi, budeš vědět, že tam jsou. Stejně já vidím anděly, a tak vím, že tam jsou.

Vidíš i mrtvé lidi?

(Smích) Občas, když mi Bůh dovolí vidět duši. Je to opravdu jen příležitostně.

Protože tvůj bratr Christopher umřel, když byl malý.

Ano, umřel ještě před tím, než jsem se narodila. Nevěděla jsem to, navíc jsem sama byla ještě dítě. Myslela jsem si, že to je normální, když jsem ho vídala u maminky na klíně. Bylo to, až když jsme se dotkli, když mi andělé vysvětlili, že to je duše, která umřela.

Naše posluchačka se ptá: Můžeš se zeptat Lorny na andělské karty a jejich používání?

Hmmm, no… Mnoho lidí mi řeklo, že používá andělské karty. Jsou to takové malé kartičky a na každé z nich je napsané malé poselství. Pro mě toto malé poselství je povzbuzení, je to naděje. Pro mě to je v pořádku. Myslím, že ty kartičky jsou neškodné.

Mluvíš o finanční krizi a finančním stresu lidí, napadá mě, proč to andělé nějak nezastavili? Proč nenašeptali lidem, kteří tu krizi způsobili, aby to nedělali.

To je právě ta svobodná vůle, každý se může rozhodnout. Pro mě je tohle zhroucení hospodářství vlastně pozitivní věc, protože nás to všechno probudilo. Já vím, že mnoho lidí je z toho vystresovaných. Můj zeť je teď také nezaměstnaný, takže vím, jaké to je. A já sama si to pamatuju z minulosti, kdy jsem neměla žádné peníze. Je to extrémně náročné. Ale andělé pomáhají a snaží se lidem našeptávat, jenže oni neposlouchají.

Máme tady další otázku od posluchačů. „Jestliže každý máme strážného anděla, proč lidé dělají zlé věci?“

No, to je na tom to smutné. Je to něco, o čem nerada mluvím. Je to proto, že druhá strana také existuje.

Myslíš zlo?

Ano, zlo existuje.

V jaké formě?

Bůh mi před mnoha lety dovolil poznat něco, co bych nazvala Satana, protože jsem katolička. Jediné, co k tomu můžu říct, je… Je to tak těžké to popsat. Byla to fyzická síla, ale přesto vám nedokážu popsat její tvar. Byla plná zla, vydávalo to zlou, hroznou energii. Vždycky, když nás někdo zraní nebo urazí, jsme náchylní naslouchat spíše té druhé straně a udeříme zpět.

Máme tu další e-mail od čtenáře, který píše: Jsem fanouškem Lorny, četl jsem jednu její knihu a věřím na anděly. Poslední dobou docela zápolím, protože jsem bez práce, ráno dlouho spím a nějak ztrácím motivaci. Začínám se bát, co bude s mým životem. Měla by pro mě Lorna nějakou radu?

No, řekla bych mu, aby se nevzdával, aby se dál díval po práci a aby neztrácel naději a pořád ji v sobě cítil, protože člověk musí mít naději, a musí se snažit a dál hledat, i kdyby měl reagovat na sto inzerátů a nic z toho nemělo vyjít, je potřeba nevzdávat se a zkoušet to dál a dál prosit. Nakonec něco vyjde.

Lorno, ty máš děti. Té nejmladší je 16 a těm starším už je přes 30. Co si oni myslí o své matce, která vidí anděly?

Velmi mě podporují. Hmmm, to je opravdu osobní otázka (smích), nikdy jsem nad tím nepřemýšlela.

Mluvíš s nimi o tom někdy? Nebo se o tom nebavíte?

Někdy za mnou přijdou a vypráví mi, co se děje v jejich životech nebo práci, a řeknou mi, že sami požádali o pomoc a vedení. I oni mají silnou víru. Já často říkám lidem, že i když nevěří, nemají co ztratit. Když mluvím s lidmi z celého světa, ze všech možných náboženství, říkají mi, že jsem jim dala zpátky naději a víru. A o tom je život.

Udělala sis z toho docela bysnis, právě vydáváš třetí knihu, vyděláváš na tom peníze, takže asi opravdu ty anděly vidíš. Co by se stalo, kdybys zítra vstala a neviděla jsi anděly?

Kdybych se zítra vzbudila a Bůh mi už nedovolil, abych viděla anděly, tak bych to přiznala.

Opravdu?

Určitě bych to přiznala, protože nemá cenu o něčem lhát. Je velmi důležité říkat pravdu a to je i jedna z věcí, které mě Bůh a andělé naučili.

Ale lidi by si mysleli, že jsi blázen.

Podívej se, na tom ale nezáleží. Já dělám to, o co mě Bůh požádal.

Proč si myslíš, že Bůh a andělé dopouštějí, aby se děly strašné věci? Jedna posluchačka nám píše „Zeptal by ses Lorny, proč naše neteř spáchala sebevraždu? Proč žádný anděl nezasáhnul nebo dopředu nevaroval rodinu?“

To je velmi smutné. U nás v Maynoothu bylo za posledních let několik sebevražd. Láme to člověku srdce. Adělé dělají všechno, co je v jejich silách, aby zastavili člověka, který chce spáchat sebevraždu. Je potřeba si pamatovat, že i takový člověk jde do nebe a že ho Bůh miluje.

Ale pro lidi je těžké to pochopit, viď?

Ano, hodně těžké.

Hlavně, když zrovna truchlí. No, jsme s nimi a myslíme na ně. Lorno, mockrát děkuju, že jsi přišla.