Jdi na obsah Jdi na menu

NELSON MANDELA: NEJVĚTŠÍ DUCHOVNÍ VŮDCE NAŠÍ DOBY

3. 7. 2013

nelson-mandela.jpg

Každý z nás osobně ucítí bolest a prázdnotu způsobené ztrátou Nelsona Mandely, i když si to nebudeme uvědomovat. Píši to s vědomím, že až si to budete číst, bude už možná v nebi.

Mandela je uznáván mnoha lidmy jako největší bojovník za mír naší doby. Je tímto bojovníkem, ale zároveň je ještě mnohem víc. Nelson Mandela je největší duchovní vůdce naší doby. Vždy naslouchal Bohu a udělal vše, o co ho Bůh požádal. Dokázal změnit svět díky své hluboké víře a důvěře v Boha. Tento stupeň víry je mimořádně vzácný.

Zlo existuje. Důkaz toho můžeme vidět všude kolem sebe. Vím, že Nelson Mandela byl zkoušen “druhou stranou”. Život mu poslal do cesty tolik překážek, ale on se nikdy nevzdal. Nikdy nepodlehl pokušení moci a slávy nebo peněz. Měl svobodnou vůli a mně bylo řečeno, že ji pokaždé využil k tomu, aby naslouchal Bohu a udělal to, oč ho Bůh požádal. To je tak extrémně vzácné. Zeptala jsem se a bylo mi řečeno, že to nemůže být řečeno o žádném jiném vůdci, ať náboženském nebo světském, který v současnosti žije.

Pamatuji se, že jsem před mnoha lety viděla Nelsona Mandela v televizi, když ho pustili z vězení. Andělé, kteří ho obklopovali, mi řekli, že tento muž je extrémně duchovní. Nazvali ho “mužem, který šel vždy svou duší kupředu” a řekli, že se stane velkým duchovním vůdcem ještě za svého života.

Vždy jsem se bála, že Nelsona Mandelu někdo zabije dříve, než bude jeho čas, a vždy jsem se modlila za to, aby prožil celý život tak, jak si to Bůh přál. Takže můj pocit ztráty se mísí s vděčností za to, že prožil svůj život v plném rozsahu, a s příjetím faktu, že nyní nastal čas, kdy si ho Bůh volá zpět k sobě.

Po Nelsonovi Mandelovi zůstane velká mezera. Potřebujeme silné duchovní vůdce, aby nám ukázali, že všichni máme potenciál stát se velkými a jaké to je žít život s vírou a odvahou. Jeho odchod bude pocítěn každým z nás a vytvoří v nás duchovní vákuum, které bude těžké vyplnit.

Pravda je taková, že nikdo nemůže nahradit nebo zastoupit Mandelu. Ptala jsem se, jestli je na světě nějaký další duchovní vůdce, který čeká tiše v záloze. Bylo mi řečeno, že v současné chvíli není. Modlím se za to, abychom nemuseli čekat příliš dlouho, a doufám, že spatřím dalšího duchovního vůdce jeho rozměrů ještě za svého života.

Požehnání vám, vašim rodinám a milovaným.

Lorna

Huffington Post, 1. 7. 2013