Jdi na obsah Jdi na menu

OSAMĚLOST SENIORŮ

4. 10. 2015

megan.jpgAndělé mě vždy, když jsem v kavárně, upozorňují na nějakého staršího člověka, který sedí sám. Většinou takový člověk s nikým nemluví, protože se stydí, bojí a je nervózní. Ale moc rád by se s někým spřátelil a popovídal.

Častokrát, když jsem v kavárně, mi andělé řeknou, abych pozdravila nějakého staršího muže nebo ženu. Většinou mi pak ten člověk během krátké konverzace řekne, že je osamělý a že důvod, proč chodí do kavárny, je ten, aby si dal šálek čaje ve společnosti lidí. Obvykle také doufá, že se dá s někým do řeči.

Jednou ráno jsem si takhle povídala v jedné kavárně se starší dámou, která mi řekla, že se snaží dvakrát do měsíce navštívit nějakou kavárnu jenom proto, aby byla v nějaké společnosti lidí. Je to prý lepší než sedět doma sama, kde se cítí osaměle. Pokaždé si vybere jinou kavárnu, kde si dá šálek čaje a doufá, že s ní někdo bude mluvit. Pamatuji se, jak mi andělé řekli, abych jí pověděla "Nebylo by lepší chodit stále do jedné kavárny? Tak byste měla větší šanci poznat obsluhu a další lidi, kteří jsou možná pravidelnými hosty, a tak se s někým seznámit."

Pamatujte, že když jste v nějaké kavárně a vidíte staršího člověka, jak sedí sám, usmějte se na něj, i když se na vás neusměje zpět. Nezapomeňte, že možná se stydí a je nervózní. A pokud máte chviličku, pozdravte ho. Možná to bude mít velký přínos pro něj i pro vás.

Požehnání vám, vašim rodinám a milovaným.

Lorna

P. S. Na obrázku je Lorny nejmladší dcera Megan a Lorny maminka.