Jdi na obsah Jdi na menu

POSLEDNÍ VÁRKA PŘÍSPĚVKŮ Z ETIOPIE

12. 3. 2016

l6.jpgTato holčička byla ve třídě, kde byli čtyř až šestiletí žáci a kteří se toho už tolik učili. Věděli hodně o různých zemích, znali abecedu, čísla, angličtinu a jejich vlastní jazyk amharštinu. Dokonce zvládli vyjmenovat všechny země Afriky. Tu dívenku vidíte tady na fotce. Zpívala jméno každé země a její spolužáci to po ní opakovali. Všichni jsme s nimi tleskali. Dívky si zaslouží být vzdělávané spolu se všemi chlapci. Jsou stejně tak chytré a schopné. Tato holčička to jasně dokazuje.

Všechny děti zpívaly více písniček a u toho dělaly různé věci, my všichni jsme to dělali s nimi, kroutili jsme hlavami a točili se dokola, hýbali rukama, koleny a prsty u nohou. Mám tolik fotek, jak si s dětmi užíváme legrace, že je sem ani nemůžu všechny dát. Na zdech bylo tolik barevných plakátů, které děti nahlas předčítaly, mnoho z těch plakátů si samy udělaly. Tato škola je extrémně chudá a některé dětské uniformy byly tak staré, byly různě sešívané a putovaly za ty roky od jednoho dítěte k druhému.

Tato škola potřebuje vaši pomoc, protože bez ní ji hrozí, že ji zavřou. Už přišli o tři učitele. Děti byly ovšem tak šťastné a toužily po pozornosti. Nejkrásnější je, že každé dítě, ať je to kluk nebo holka, které přijde k branám této školy, dostane vzdělání. Jeptišky jsou tu tak laskavé a dobrosrdečné a stejně tak učitelé. Prosím pomáhejte nám dál, protože bez vaší podpory se nám nepodaří pomoct této úžasné škole.

Přispět můžete zde. Každá pomoc je vítaná: http://www.lornabyrne.com/donate/ 

***

l7.jpgVzdělání v Etiopii

Navštívila jsem školu v Addis Ababa, kde jsou děti velmi chudé. Tu školu vedly jeptišky. Bavila jsem se s hlavní sestrou a ona mi řekla, že jídlo je velký problém, protože děti chodí do školy hladové každý den a jídlo, které ve škole dostanou, je to jediné, co za celý den jedí. Je to tak důležité, protože jak asi víte, když mají děti hlad, nemohou se učit. Jeptišky se opravdu snaží obstarat jim dvě jídla denně, ale mají problémy a potřebují naši pomoc. Tyto jeptišky už sdílí, co mají, s dětmi, ale nestačí to. Prosím Bože s vaší pomocí budeme moct poskytnout více financí na jídlo, aby tyto děti mohly být vzdělávané a měly stejnou šanci na budoucnost jako vaše děti. Tato škola je již v programu, který podporujete, protože je velmi chudá, ale skutečně potřebuje více vaší pomoci. I když jsou tyto děti chudé, škola je plná smíchu, radosti a nadšení, protože děti chodí do školy rády.

Prosím sdílejte tyto příběhy.

***

l8.jpgTancování v Addis Ababa

Jeden večer jsme cestovali velmi pozdě z Debra Markos do Addis Ababa, a tak jsme se šli najíst do místní restaurace. Tam na nás čekalo velké překvapení, protože tam bylo zrovna představení. To zahrnovalo mnoho tanců a písní z mnoha různých částí Etiopie. Hrozně jsme si to užili a dokonce jsme byli přizváni, ať si zatancujeme s tanečníky na pódiu. Přišlo nám to tak uvolňující a bylo skvělé si na chvíli odpočinout a užít si trochu etiopské kultury.

***

l9.jpgVšichni si zaslouží vzdělání.

Navštívila jsem další školu v Addis Ababa se studenty od 8. do 12. třídy. Byla plná mladých chlapců a dívek, kteří byli tak bystří. Byla jsem přizvána, abych si s nimi povídala, ale musela jsem chodit od stolu ke stolu, abych se jich ptala na různé otázky individuálně, protože byli tak nadšení a chtěli tolik mluvit, že jsem nemohla vynechat ani jeden stůl, protože by byli zklamaní, kdybych s někým z nich nepromluvila. Každé dítě mi řeklo, jak se jmenuje, v jaké je třídě a jaké má plány a samozřejmě sny do budoucnosti! Učili se s takovým nadšením. Někteří chtěli být piloti, vědci, učitelé nebo dokonce astronomové a učit se o vesmíru, psychologové a obchodníci. Všichni měli tolik plánů a snů do budoucnosti, takové odhodlání se učit a vstřebávat znalosti. Chtěli dostávat ty nejlepší známky, aby mohli jít na univerzitu. Všichni děkovali svým rodičům za to, že jim dodávají odvahu. Díky  tomu, že je rodiče podněcují v tom, aby studovali, se snaží být tou nejlepší verzí sebe samých a dál vzhlíží ke svým snům. Matka tohoto chlapce chodí každý večer do práce, když on se vrátí domů, aby mu mohla dát, co potřebuje. Říkal mi, že jeho maminka je nejlepší na světě. Všichni žáci opravdu obdivovali své rodiče. Díky vám a vaší podpoře studenti po celé zemi dostávají dobré vzdělání. Tito studenti byli tak vděční, že jejich rodiče tvrdě pracují, aby jim mohli zaplatit knihy a uniformy a dát jim tuto příležitost.

***

Budoucnost patří mladým...

Požehnání vám, vašim rodinám a milovaným.

Lorna

 

l10.jpg