Jdi na obsah Jdi na menu

PROČ BY MĚL PREZIDENT OBAMA NASLOUCHAT AMERICKÝM MUSLIMŮM

7. 9. 2014

obama-meeting.jpgMoje srdce pláče, stejně jako srdce mnoha lidí, když vidím, co se děje v Sýrii, Iráku, Iránu a v celé oblasti. Na světě je už tolik utrpení a mně bylo řečeno, že ho může být ještě mnohem víc, pokud neuděláme něco pro to, abychom ho zastavili. Mnoho zemí může mít pocit, že to na ně nemá dopad, ale už teď to má na ně dopad, a pokud se nenajde řešení, celé lidstvo pocítí toto utrpení velmi přímým způsobem.

Bylo mi řečeno, že existují řešení, i když je teď možná těžké je vidět, a že kdyby skupina amerických sunnitů a šíitů (odlišné skupiny muslimů) mohla ukázat prezidentovi Obamovi a jeho poradcům, jak je možné se spojit – a kdyby byli vyslechnuti -, mohli by pomoct vytvořit řešení takovým způsobem, jakým by to nikdo jiný nedokázal.

Svět musí přijít s novými způsoby řešení problémů – jak se totiž ukázalo, staré způsoby nefungují; musíme vyvinout nové způsoby, kde světoví vůdci spolupracují pro blaho lidstva a nechávají stranou otázky politiky, peněz a moci.

Možná si říkáte, že tohle je naprosto nerealistický a naivní plán, ale mně bylo řečeno, že je to možné a že to je jediný způsob, jakým vyřešíme problémy a nastolíme trvalý mír ve světě. Pokud radikálně nezměníme způsob, jakým děláme věci, budoucí generace nás všechny poženou k zodpovědnosti.

Bylo mi řečeno, že Amerika je místem, odkud vzejde tento nový způsob vedení a dělání věcí. V současné době jsou prezident Obama a jeho poradci frustrovaní a zoufale se snaží najít řešení; musí opustit své staré postoje a najít nové způsoby dělání věcí.

Američtí muslimové jsou součástí řešení – mají jedinečný vhled, který dokáže pomoct vytvořit nové způsoby myšlení.

Bylo mi řečeno, že když se sejde malá skupina amerických muslimů vytvořená ze sunnitů a šíitů a z různých národností, aby projednala řešení, přijdou s nápady, které mohou vést k průlomu celé situace.

Nápady, s kterými tato skupina přijde, možná nebudou ještě kompletní řešení, ale jednáními s americkými představiteli zahraniční politiky se z těchto nápadů zrodí uskutečnitelná řešení.

V posledních devíti měsících jsem se bavila s několika vlivnými americkými muslimy. Pomohla mi v tom držitelka Nobelovi ceny za mír Betty Williams, která se ke mně připojila na únorových setkáních.

Mnoho z vlivných amerických muslimů, s kterými jsem mluvila, vidělo pozitivní vliv toho, kdyby se sešli a hledali nápady na řešení, při kterých by bylo možné oprostit se od balastu minulosti. Uvítali myšlenku toho, že by něco mohli udělat, aby napomohli zlepšit situaci, která je hluboce znepokojuje. Přesto se opakovaně ptali: „Pokud skutečně přijdeme s možnými řešeními, kdo nás vyslechne?“

Prezident Obama a jeho poradci a další vlivné osoby americké zahraniční politiky by si měli sednout a vyslechnout americké muslimy.

Požehnání vám, vašim rodinám a milovaným.

Lorna