Jdi na obsah Jdi na menu

SETKÁNÍ V NEWYORKSKÉ MEŠITĚ S DRŽITELKOU NOBELOVY CENY ZA MÍR

24. 2. 2014

58.jpg„Všude, kam jdu, mě doprovázejí tři andělé, kteří se jmenují John, Joanne a Andrew.“ V súfijské mešitě v New Yorku včera večer panovalo naprosté ticho, když nositelka Nobelovy ceny Betty Williams řekla jména tří dětí, které tragicky zemřely v Belfastu – byly zabyty, když jeden britský voják zastřelil mladého podezřelého člena Irské republikánské armády, který zrovna řídil. Jeho auto se vymklo kontrole a narazilo do tří malých dětí Maguirových, z nichž nejstaršímu bylo 8 let a nejmladšímu 6 týdnů.

Tento incident, který Betty viděla, když vezla svou dceru ze školy domů, přiměl Betty k tomu, že povstala a začala žádat ukončení násilí. Svolala obyčejné lidi (především ženy), protestanty a katolíky, aby vyšli do ulic „ruku v ruce“ a požadovali ukončení násilí. Bettyna akce a odvaha (společně s tetou zesnulých dětí Mairead Maguire) vedla ke vzniku organizace „Lidé míru v Severním Irsku“, která změnila život tolika lidem, a také k Nobelově ceně za mír v roce 1976. Tady se můžete podívat na to, jak Betty mluví o svém mimořádném životě (pouze v angličtině):
http://www.centersofcompassion.org/betty-williams.php

Byla jsem velmi poctěna, když Betty přijala pozvání na akci v New Yorku, na které promluvila o tom, jak obyčejní lidé mohou vytvořit mír v našem světě a jak sdružování lidí odlišných vyznání pomáhá lidem si uvědomit, kolik toho mají společného. Na jiné předchozí akci mluvila Betty o výzvách, které doprovázejí vytváření míru, a co je potřeba k tomu, aby mohl být vytvořen mír. Jsou to 1) obětavost, 2) železná vůle a ochota pilně pracovat každý den a 3) odvaha – hodně odvahy.

Andělé mi vždy říkali, že vyvolat válku je snadné, ale vytvořit mír je ta nejtěžší věc. Betty je báječný příklad toho, že se někdo postavil a řekl NE a vytvořil mír. Modlím se za to, abychom se všichni nechali inspirovat jejím příkladem.

Včera večer (pátek 21. 2.) jsme se modlili za mír ve světě, obzvlášť za mír mezi různými náboženstvími a jejich odnožemi. Prosím pomodlete se za to také, až budete číst tyto řádky.
Požehnání vám, vašim rodinám a milovaným.

Lorna

P. S.

Mockrát děkuji Shaykha Fariha a všem v súfijské mešitě v New Yorku za to, že mě i laureátku Nobelovy ceny Betty Williams tak skvěle přivítali. Mluvily jsme o míru a modlili se za jednotu mezi lidmi všech náboženství. Před touto akcí jsme se s Betty sešly ještě se Salil Wilson, která organizuje Světový běh za mír, a já jsem měla v ruce pochodeň, kterou držela Matka Tereza a Nelson Mandela a další velcí míroví vůdci. Tento rok bude běh za mír probíhat ve 47 zemích (včetně Irska v květnu) a bude pomáhat propagaci mezinárodního přátelství a pochopení všech (a především mladých lidí). Tady se můžete podívat, jestli se bude konat také blízko vás
http://www.peacerun.org/
Děkuji Salil, Sayyeda Mirza Jafri a Jaitra Gillespie, kteří udělali mnoho z těchto fotek !!!ZDE!!!